Skip to content

232 Home Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1892

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jan 5, 2022

Property Information

Block17501
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,431
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,400
17%
Improvement Value:$41,400
83%
Total Assessment$49,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,889+4.2%
2024$2,772+0.3%
2023$2,765+0.3%
2022$2,756+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
Sq Ft1,431DeedBook 6472, Page 684Recorded1/24/2022

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5404, Page 69

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 3949, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1892