Skip to content

220 Home Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$67,500
Last Sale Date
Apr 26, 1993

Property Information

Block17501
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage870
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,300
18%
Improvement Value:$43,200
82%
Total Assessment$52,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,046+4.2%
2024$2,923+0.3%
2023$2,915+0.3%
2022$2,906+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 2703, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1900