Skip to content

198 Home Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1878

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2015

Property Information

Block17501
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,098
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,400
16%
Improvement Value:$44,400
84%
Total Assessment$52,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,063+4.2%
2024$2,939+0.3%
2023$2,932+0.3%
2022$2,922+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$19,000

From:

To:

Sq Ft1,032DeedBook 6177, Page 713Recorded8/28/2013

Property Sale

Sale
$61,198
DeedBook 4677, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1878