Skip to content

166 Home Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1912

Last Sale Price
$49,000
Last Sale Date
May 16, 2001

Property Information

Block17502
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,124
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,400
24%
Improvement Value:$27,200
76%
Total Assessment$35,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,065+4.2%
2024$1,982+0.3%
2023$1,977+0.3%
2022$1,970+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 4051, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1912