Skip to content

33 Orange St

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Sep 21, 2022

Property Information

Block17504
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,900
20%
Improvement Value:$36,000
80%
Total Assessment$44,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,605+4.2%
2024$2,500+0.3%
2023$2,493+0.3%
2022$2,485+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft1,232DeedBook 6505, Page 1541Recorded11/3/2022

Property Sale

Sale
$16,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 6211, Page 1754Recorded2/5/2015

Property Sale

Sale
$202,416

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 6184, Page 1640Recorded12/19/2013

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4739, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1920