Skip to content

717 Beatty St

Trenton, NJ 08611

Built 1880

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Sep 23, 2024

Property Information

Block17507
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,023
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,700
20%
Improvement Value:$26,000
80%
Total Assessment$32,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,897+4.2%
2024$1,820+0.3%
2023$1,816+0.3%
2022$1,810+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,023DeedBook 6575, Page 558Recorded11/20/2024

Property Sale

Sale
$27,500

From:

To:

Sq Ft966DeedBook 6186, Page 1591Recorded1/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 1880