Skip to content

95 Tremont St

Trenton, NJ 08611

Last Sale Date
Oct 31, 2016

Property Information

Block17507
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,084
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$8,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$516+4.1%
2024$495-14.2%
2023$578+0.3%
2022$576+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6266, Page 1624

Property Sale

Sale
$8,300

From:

To:

Sq Ft1,084DeedBook 6265, Page 1969Recorded10/24/2016

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 3153, Page 354