Skip to content

117 Grand St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2010

Property Information

Block17703
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
16%
Improvement Value:$44,600
84%
Total Assessment$53,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,830+4.6%
2024$2,706+0.3%
2023$2,699+0.4%
2022$2,689+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900