Skip to content

143 Grand St

Trenton, NJ 08611

Built 1911

Last Sale Price
$110,160
Last Sale Date
Feb 28, 2007

Property Information

Block17703
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,016
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,200
18%
Improvement Value:$38,400
82%
Total Assessment$46,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,703+4.2%
2024$2,594+0.3%
2023$2,588+0.3%
2022$2,579+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$110,160
DeedBook 5587, Page 55

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4853, Page 69

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 4764, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1911