Skip to content

113 Grand St

Trenton, NJ 08611

Built 1910

Last Sale Price
$50
Last Sale Date
Jun 9, 1997

Property Information

Block17703
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage904
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,900
18%
Improvement Value:$36,000
82%
Total Assessment$43,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,547+4.2%
2024$2,444+0.3%
2023$2,438+0.3%
2022$2,430+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910