Skip to content

111 Grand St

Trenton, NJ 08611

Built 1910

Last Sale Price
$49,000
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block17703
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,900
20%
Improvement Value:$31,700
80%
Total Assessment$39,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,297+4.2%
2024$2,205+0.3%
2023$2,199+0.3%
2022$2,192+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$49,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 6329, Page 1947Recorded6/11/2018

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 6300, Page 1692Recorded9/20/2017

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 4464, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1910