Skip to content

969 S Broad St

Trenton, NJ 08611

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$37,699
Last Sale Date
Feb 27, 2012

Property Information

Block17801
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,452
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,300
24%
Improvement Value:$87,700
76%
Total Assessment$116,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,729+4.2%
2024$6,458+0.3%
2023$6,441+0.3%
2022$6,421+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$37,699
DeedBook 6144, Page 252

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4483, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1900