Skip to content

428 Adeline St

Trenton, NJ 08611

Built 1910

Last Sale Date
Jan 24, 2000

Property Information

Block17803
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,900
13%
Improvement Value:$59,600
87%
Total Assessment$68,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,974+4.2%
2024$3,813+0.3%
2023$3,804+0.3%
2022$3,791+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3763, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1910