Skip to content

426 Adeline St

Trenton, NJ 08611

Built 1910

Last Sale Price
$60,500
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block17803
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
13%
Improvement Value:$55,700
87%
Total Assessment$64,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,724+4.2%
2024$3,574+0.3%
2023$3,565+0.3%
2022$3,553+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$60,500

From:

To:

Sq Ft1,504DeedBook 6331, Page 1565Recorded6/27/2018

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5135, Page 212

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4711, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1910