Skip to content

718 Adeline St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
May 4, 2009

Property Information

Block18002
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,000
19%
Improvement Value:$34,100
81%
Total Assessment$42,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,442+4.2%
2024$2,344+0.3%
2023$2,338+0.3%
2022$2,330+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 6002, Page 676

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900