Skip to content

740 Adeline St

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$75,500
Last Sale Date
Feb 8, 2019

Property Information

Block18002
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,351
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
13%
Improvement Value:$54,300
87%
Total Assessment$62,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,620+4.2%
2024$3,474+0.3%
2023$3,465+0.3%
2022$3,454-11.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,500

From:

To:

Sq Ft1,351DeedBook 6358, Page 78Recorded2/13/2019

Property Sale

Sale
$25,999

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 6248, Page 1408Recorded5/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920