Skip to content

325 Jersey St

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$20,675,000
Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block18201
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description4SM 115827SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage96,605
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$812,500
10%
Improvement Value:$6,937,500
90%
Total Assessment$7,750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$449,578+4.2%
2024$431,443+0.3%
2023$430,358+0.3%
2022$428,963+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$20,675,000
Sq Ft96,605DeedBook 6531, Page 1660Recorded8/18/2023

Property Sale

Sale
$6,500,000
DeedBook 6317, Page 1578

Property Sale

Sale
$3,200,000
DeedBook 6147, Page 1207

Property Sale

Sale
$238,500
DeedBook 2265, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1950