Skip to content

913 Beatty St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$161,000
Last Sale Date
Feb 20, 2025

Property Information

Block18305
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$6,800
19%
Improvement Value:$29,300
81%
Total Assessment$36,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,094+4.2%
2024$2,010+0.3%
2023$2,005+0.3%
2022$1,998+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$161,000
Sq Ft1,358DeedBook 6583, Page 1950Recorded3/3/2025

Property Sale

Sale
$132,000
Sq Ft1,358DeedBook 6566, Page 840Recorded8/23/2024

Property Sale

Sale
$30,250
DeedBook 6070, Page 739

Property Sale

Sale
$72,080
DeedBook 5370, Page 75

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3860, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1900