Skip to content

326 Jersey St

Trenton, NJ 08611

Built 1872

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
May 14, 2024

Property Information

Block18305
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
20%
Improvement Value:$33,500
80%
Total Assessment$42,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,436+4.2%
2024$2,338+0.3%
2023$2,332+0.3%
2022$2,325+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000
Sq Ft1,836DeedBook 6557, Page 332Recorded5/20/2024

Property Sale

Sale
$61,500
DeedBook 2691, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1872