Skip to content

114 Smith Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1911

Last Sale Price
$43,500
Last Sale Date
Jun 21, 2019

Property Information

Block18408
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage944
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
25%
Improvement Value:$24,900
75%
Total Assessment$33,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,926+4.2%
2024$1,848+0.3%
2023$1,844+0.3%
2022$1,838+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$43,500
Sq Ft944DeedBook 6374, Page 1134Recorded7/18/2019

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5639, Page 202

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1911