Skip to content

114 Elm St

Trenton, NJ 08611

Built 1887

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jan 25, 2018

Property Information

Block18501
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
19%
Improvement Value:$38,400
81%
Total Assessment$47,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,750+4.2%
2024$2,639+0.3%
2023$2,632+0.3%
2022$2,624+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6315, Page 660Recorded1/30/2018

Property Sale

Sale
$31,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6296, Page 1977Recorded8/22/2017

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2918, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1887