Skip to content

112 Elm St

Trenton, NJ 08611

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2018

Property Information

Block18501
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,900
18%
Improvement Value:$41,900
82%
Total Assessment$50,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,947+4.2%
2024$2,828+0.3%
2023$2,821+0.3%
2022$2,812+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$36,101
DeedBook 6012, Page 199

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4847, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1887