Skip to content

1623 Chestnut Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block18505
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,700
14%
Improvement Value:$51,300
86%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,481+4.2%
2024$3,340+0.3%
2023$3,332+8.5%
2022$3,071+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
Sq Ft1,660DeedBook 6422, Page 983Recorded11/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920