Skip to content

1639 Chestnut Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1912

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
May 15, 2013

Property Information

Block18505
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,700
14%
Improvement Value:$55,000
86%
Total Assessment$63,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,695+4.2%
2024$3,546+0.3%
2023$3,537+0.3%
2022$3,526+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 6180, Page 1457Recorded10/15/2013

Property Sale

Sale
$145,500
DeedBook 5632, Page 23

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 4180, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1912