Skip to content

162 Barnt Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1910

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Mar 1, 2022

Property Information

Block18601
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,511
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,400
17%
Improvement Value:$41,500
83%
Total Assessment$49,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,895+4.2%
2024$2,778+0.3%
2023$2,771+0.3%
2022$2,762+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft1,511DeedBook 6477, Page 1238Recorded3/10/2022

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 6164, Page 195

Property Sale

Sale
$62,900
DeedBook 4328, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1910