Skip to content

68 Liberty St

Trenton, NJ 08611

Built 1919

Last Sale Price
$168,571
Last Sale Date
Sep 24, 2024

Property Information

Block18601
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,652
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,700
13%
Improvement Value:$50,900
87%
Total Assessment$58,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,399+4.2%
2024$3,262+0.3%
2023$3,254+0.3%
2022$3,244+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$168,571
Sq Ft1,652DeedBook 6571, Page 464Recorded10/10/2024

Property Sale

Sale
$66,650
DeedBook 3147, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1919