Skip to content

1220 Chestnut Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1885

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2024

Property Information

Block19001
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,026
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,200
19%
Improvement Value:$30,300
81%
Total Assessment$37,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,175+4.2%
2024$2,088+0.3%
2023$2,082+0.3%
2022$2,076+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6559, Page 2000

Property Sale

Sale
$37,100
Sq Ft1,026DeedBook 6505, Page 1589Recorded11/3/2022

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5083, Page 251

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4759, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1885