Skip to content

336 Cummings Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1892

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 1998

Property Information

Block20605
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,900
21%
Improvement Value:$32,700
79%
Total Assessment$41,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,413+4.2%
2024$2,316+0.3%
2023$2,310+0.3%
2022$2,303+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1892