Skip to content

1119 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2014

Property Information

Block19001
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,800
13%
Improvement Value:$44,700
87%
Total Assessment$51,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,988+4.2%
2024$2,867+0.3%
2023$2,860+0.3%
2022$2,851+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 6172, Page 1479

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 4883, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1897