Skip to content

1000 S Broad St

Trenton, NJ 08611

Built 1910
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2010

Property Information

Block19002
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,150
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
8%
Improvement Value:$99,500
92%
Total Assessment$108,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$7,905+16.8%
2011$6,768+7.0%
2010$6,325+4.6%
2009$6,046+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5691, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1910