Skip to content

511 Genesee St

Trenton, NJ 08611

Built 1867

Last Sale Price
$56,250
Last Sale Date
Oct 13, 2020

Property Information

Block19002
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,700
15%
Improvement Value:$42,500
85%
Total Assessment$50,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,912+4.2%
2024$2,795+0.3%
2023$2,788+0.3%
2022$2,779+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$56,250

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 6419, Page 1878Recorded10/29/2020

Property Sale

Sale
$36,500
DeedBook 6095, Page 375

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5490, Page 293

Property Sale

Sale
$31,750
DeedBook 33560, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1867