Skip to content

1123 Anderson St

Trenton, NJ 08611

Built 1872

Last Sale Price
$17,000
Last Sale Date
Apr 18, 2012

Property Information

Block19101
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage852
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,600
23%
Improvement Value:$25,400
77%
Total Assessment$33,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,914+4.2%
2024$1,837+0.3%
2023$1,832+0.3%
2022$1,827+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 6147, Page 1122

Property Built

Built

Year Built: 1872