Skip to content

1127 Anderson St

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Nov 20, 2013

Property Information

Block19101
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class---
DescriptionB1S 1207 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
59%
Improvement Value:$28,900
41%
Total Assessment$69,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,055+4.2%
2024$3,891+0.3%
2023$3,882+0.3%
2022$3,869+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

DeedBook 6183, Page 1159Recorded12/2/2013

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950