Skip to content

246-Aft Hewitt St

Trenton, NJ 08611

Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 13, 2024

Property Information

Block19301
Lot5.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SFG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,900
57%
Improvement Value:$26,600
43%
Total Assessment$62,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,626+4.2%
2024$3,479+0.3%
2023$3,471+0.3%
2022$3,459+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 6557, Page 124Recorded5/20/2024

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

DeedBook 6242, Page 1899Recorded3/2/2016

Property Sale

SaleMulti
$8,300
DeedBook 2456, Page 1