Skip to content

818 Chestnut Ave

Trenton, NJ 08611

Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block16601
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
90%
Improvement Value:$7,000
10%
Total Assessment$72,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,177+4.2%
2024$4,008+0.3%
2023$3,998+0.3%
2022$3,985+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$800,000
DeedBook 6554, Page 752Recorded4/18/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$425,000
DeedBook 5088, Page 23