Skip to content

222 Rusling St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$198,500
Last Sale Date
Sep 6, 2024

Property Information

Block19302
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,100
25%
Improvement Value:$27,300
75%
Total Assessment$36,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,112+4.2%
2024$2,026+0.3%
2023$2,021+0.3%
2022$2,015+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$198,500
Sq Ft768DeedBook 6569, Page 1827Recorded9/30/2024

Property Sale

Sale
$126,000
Sq Ft768DeedBook 6568, Page 943Recorded9/13/2024

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4955, Page 1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4846, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1900