Skip to content

404 Hewitt St

Trenton, NJ 08611

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2012

Property Information

Block19601
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,100
19%
Improvement Value:$37,600
81%
Total Assessment$46,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,709+4.2%
2024$2,600+0.3%
2023$2,593+0.3%
2022$2,585+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$24,400
DeedBook 3297, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1923