Skip to content

976 Smith Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1909

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 2, 2022

Property Information

Block19705
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,799
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,200
12%
Improvement Value:$67,400
88%
Total Assessment$76,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,444+4.2%
2024$4,264+0.3%
2023$4,254+0.3%
2022$4,240+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,799DeedBook 6491, Page 1048Recorded7/12/2022

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 4957, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1909