Skip to content

732 Grand St

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Sep 10, 2024

Property Information

Block19807
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,892
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,700
10%
Improvement Value:$98,500
90%
Total Assessment$109,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,335+4.2%
2024$6,079+0.3%
2023$6,064+0.3%
2022$6,044+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,892DeedBook 6571, Page 1045Recorded10/16/2024

Property Sale

Sale
$128,000

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 6361, Page 1095Recorded3/21/2019

Property Sale

Sale
$57,000

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 6328, Page 624Recorded5/29/2018

Property Sale

Sale
$164,500
DeedBook 5186, Page 245

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950