Skip to content

405 Dayton St

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$60,500
Last Sale Date
Jun 14, 1999

Property Information

Block19807
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,600
15%
Improvement Value:$50,400
85%
Total Assessment$59,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,423+4.2%
2024$3,285+0.3%
2023$3,276+0.3%
2022$3,266+10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$60,500
DeedBook 3615, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1920