Skip to content

824 Grand St

Trenton, NJ 08610

Built 1947

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Sep 24, 2001

Property Information

Block19808
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,586
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,200
12%
Improvement Value:$89,400
88%
Total Assessment$101,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,894+4.2%
2024$5,656+0.3%
2023$5,642+0.3%
2022$5,624+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 4139, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1947