Skip to content

1134 Genesee St

Trenton, NJ 08610

Built 1926

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Sep 25, 2021

Property Information

Block20412
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,582
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
33%
Improvement Value:$41,600
67%
Total Assessment$62,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,602+4.2%
2024$3,457+0.3%
2023$3,448+0.3%
2022$3,437+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
Sq Ft1,582DeedBook 6459, Page 1178Recorded10/6/2021

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 6217, Page 1589Recorded5/7/2015

Property Built

Built

Year Built: 1926