Skip to content

1140 Adeline St

Trenton, NJ 08610

Built 1945

Owner
---
Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jan 8, 2025

Property Information

Block19903
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,273
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,600
16%
Improvement Value:$46,400
84%
Total Assessment$55,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,191+4.2%
2024$3,062+0.3%
2023$3,054+0.3%
2022$3,044+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft1,273DeedBook 6579, Page 1957Recorded1/10/2025

Property Built

Built

Year Built: 1945