Skip to content

1839 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1926

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jun 30, 2014

Property Information

Block21005
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,200
28%
Improvement Value:$43,200
72%
Total Assessment$60,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,504+4.2%
2024$3,362+0.3%
2023$3,354+0.3%
2022$3,343+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,267DeedBook 6197, Page 177Recorded7/10/2014

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1926