Skip to content

916 Grand St

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$144,700
Last Sale Date
Dec 15, 2005

Property Information

Block19907
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,356
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
14%
Improvement Value:$61,200
86%
Total Assessment$71,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,130+4.2%
2024$3,964+0.3%
2023$3,954+0.3%
2022$3,941+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$144,700
DeedBook 5264, Page 203

Property Sale

SaleMulti
$60,700
DeedBook 3082, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1930