Skip to content

30 Dresden Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1910

Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Jun 13, 2013

Property Information

Block20004
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage980
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
16%
Improvement Value:$46,600
84%
Total Assessment$55,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,225+4.2%
2024$3,095+0.3%
2023$3,087+0.3%
2022$3,077+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 6172, Page 1427

Property Sale

Sale
$68,730
DeedBook 4691, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1910