Skip to content

49 Liberty St

Trenton, NJ 08611

Built 1910

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Feb 27, 2004

Property Information

Block20004
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,200
13%
Improvement Value:$49,300
87%
Total Assessment$56,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,278+4.2%
2024$3,145+0.3%
2023$3,137+0.3%
2022$3,127+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4744, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1910