Skip to content

509 Deklyn Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1924

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block20004
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,561
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,200
13%
Improvement Value:$63,200
87%
Total Assessment$72,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,200+4.2%
2024$4,031+0.3%
2023$4,020+0.3%
2022$4,007+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,561DeedBook 6447, Page 1127Recorded7/8/2021

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4633, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1924