Skip to content

29 Liberty St

Trenton, NJ 08611

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block20006
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,500
12%
Improvement Value:$53,600
88%
Total Assessment$61,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,544+4.2%
2024$3,401+0.3%
2023$3,393+0.3%
2022$3,382+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6557, Page 204

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3585, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1925