Skip to content

1401 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block20101
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class---
Description3SB 3194SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,716
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,400
27%
Improvement Value:$90,300
73%
Total Assessment$123,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,176+4.2%
2024$6,886+0.3%
2023$6,869+0.3%
2022$6,847+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft2,716DeedBook 6527, Page 1904Recorded7/10/2023

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft3,194DeedBook 6230, Page 280Recorded10/2/2015

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2376, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1950